Perde Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler !

576

perde seçerken nelere dikkat edilmeli etmeli edilmesi gerekenler etmeliyiz en güzel şık modern fiyatları 2013

96089

Merhaba dostlar. Bu makalemizde siz değerli dekorsaati.com takipçileri için perde modelleri ve seçim yaparken nelere dikkat edilmeli biraz bunun hakkında açıklama yapmak istiyorum. Perdeler bir evi güzelleştiren temel aksesuarlardan hatta gereçlerden bir parçadır. Perde dekorasyonu çok önemli bir yer tutar evimizde. Bunun için seçimlerinize gerçekten önem gösterilmeli ve dikkat edilmeli. Nasıl bir önlem alacaksınız veya nasıl seçim yapacaksınız merak ediyorsanız buyurun yazımızı okuyarak anlayabilirsiniz.

965-Japon Kruvaze Perde Modeli

Salonunuza veya oturma odanıza perde seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, salonunuzun konumu yani güneş alma oranıdır. – Güneş alma oranının yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, dışarıdan içerinin ne kadar göründüğüdür. Buna bağlı olarak değişik kumaşlarda perde seçmek doğru olacaktır. Tül ve güneşlik mi kullanacağız, yalnız güneşi ve dışarıdan görüntüyü kesmek için perdeyi kalın bir kumaştan mı seçeceğiz, yoksa panjurlarınız var da yalnız tül mü takacağız? – Evinizin pencerelerinin boyutları da perde seçiminde ikinci önemli rolü oynuyor. Eğer pencereleriniz genişse, perdeleri duvar rengine zıt bir renkte seçebilirsiniz. O zaman duvarda yoğun bir ikinci renk oluşacak, bu perdeler evinize renk katacaktır. Perdelerinizin, koltuk ve halılarınızla uyumu da çok önemlidir. Bu konuya da çok dikkat etmelisiniz.

kumaş-pano-ve-katlamalı-perde

Eğer pencereleriniz dar ve sayı olarak fazla ise, o zaman da perdeleri duvar rengine yakın bir renk seçmenizi öneririz; duvara zıt bir renk seçerseniz perdeler duvarlarınızda dar ve uzun birer leke gibi görünüp, gözünüzü rahatsız edebilir. – Başka bir seçenek de güneşlik ve tülü bir rustik sopanın üzerinde halkalı kullanmaktır. Güneşliğiniz tülünüzden daha koyu ve ayrı renkte olsun ki üstündeki tülünüz parlasın. Tabii bu arada yatak örtünüz de muhakkak perdenizle uyum sağlamalı. – Ayrıca perdeleriniz yerden 10 cm uzun olursa yere yığılma yapacak ve çok daha hoş bir görünüm ortaya çıkacaktır. Yaptıracağınız tüllerin eteklerinde kurşun olmasına da dikkat etmelisiniz; böylece perdeniz güzel görünür. – Rahatına düşkün ve sade bir dekorasyon anlayışına sahip olanlar için en uygun perde ise, çubuklu veya çubuksuz hiç fark etmez, katlamalı olanlardır. Bunu dilerseniz tülden de yapabilirsiniz, ancak kullandığınız tülün kalın olmasına özen göstermelisiniz.

modern-japon-perde-tasarimi

Salonunuzun pencereleri orantısız ise, perde seçiminizde sorun yaşatacaktır. Orantısız pencereler için yapılacak en doğru seçim, kornişi olabildiğince yükseğe monte etmektir, bunun yanında pencereleriniz bir de çok darsa, kornişin boyunu normalden fazla tutup, perdeyi iki kanat halinde büzdürerek bu sorundan da kurtulabilirsiniz.

Pencereniz tavana çok yakın ise eğer, perde uzunluğunu yere kadar tutup, bu orantısız görüntüyü yok edebilirsiniz.

perde model (13)

Yatak odası perdelerini seçerken, biraz daha fazla özen göstermeniz gerektirir. Yatak odası evinizin en özel odası olduğundan dolayı diğer odalara nazaran perde konusunda daha seçici olmanız gerekir. – Ne tür perde seçerseniz seçin, yatak odası perdelerinin muhakkak ışık sızdırmayacak şekilde kapanmalarına özen gösterin. Yani alta kalın bir perde, onun üstüne de romantizmi yakalamak için tül bir perde konursa hem odanıza ışık girmez, hem de güzel bir görüntü elde edersiniz. – Yatak odanıza köpük köpük, tülden balon bir perde, altına da keten dokulu nötr renklerde (duvar renginize uygun olması şart) bir güneşlik konabilir. Ancak bunu diktirirken büzgü sayısının az olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer çok büzgü yaparsanız üstteki tülün havasını bozabilirsiniz

perde-model26

Çocuk odası, mutlaka emprime, renkli veya çocuklara uygun desenli olmalı, çünkü çocuğun içindeki neşe perdelerle odaya yansımalı. Çocuk odası perdelerinin modelinde dikkat edilecek unsur ise, yere kadar uzun güneşlik yerine yine balon veya katlamalı, pencere hizasında biten modeller seçilmeli ki çocukların ayağına dolaşmasın.

tul-perde

 

Yapılması gerekenleri ve seçiminizde uygulanması gerekenleri sizlere aktardık. Söylemesi bizden uygulaması ise size kalmış.

 

kaynak

Bir önceki yazımız olan Bebek Odasında Dikkat Edilecek 12 Altın Kural ! başlıklı makalemizde bebek odası düzenleme ve bebek odası nasıl düzenlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konunun Etiketleri:

perdeperde seçerken nelere dikkat etmeliyizperde seçerken nelere dikkat edilmeliyatak odası için perdelerperde seçerkentul secerkenperde alırken dikkat edilmesi gerekenlerperde seçerken nelere dikkat etmeliperde seçmekperdeler modelleri,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.