Muhteşem Mimari Yapısı ile Tac Mahal

695

taç mahal nerede hakkında bilgiler resimler mimarisi kim yaptı kaç yılında dünyanın yedi harikası

taç mahal hakkında bilgiler

Görmemiş olsanız bile adını sıkça duymuşsunuzdur. Dünyanın 7 harikası arasında yer alıyor. Böyle güzel bir yapının inşa edilmesi gerçekten yapıldığı er açısından çok onur verici. Hindistan da yapılan bu yapıt her yıl Hindistan’ın en çok turist çeken bölgesidir. Çok fazla fedakarlıkla yapılım günümüze ulaşmıştır. En çok tuhafıma giden tarafı ise yapıldıktan sonra yapan işçilerin kollarını kesmişler. Çünkü aynı yapıdan bir tane daha yapılasını istemişler. Buyurun isterseniz tarihini kimin yaptırdığını özellikleri ve hakkındaki her şeyi daha yakından inceleyelim.

dünyanın 7 harikası

Taç Mahal, Babür İmparatorluğunun 6. hükümdarı Şah Cihan (Şah-ı Cihan:Dünyanın Şahı) (1593-1666) tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan’ın Agra şehrinde, Jumna (Yamuna) Nehri’nin kıyısında yaptırılmıştır. (Babür Şah’ın Hindistan da kurduğu Türk İmparatorluğu, Hindistan’da 332 yıl (1526-1858) egemen oldu.)
Bir isyanı bastırmak için ordularıyla Burhanpur’a giden Şah Cihan’a, dokuz aylık hamile olmasına rağmen her zamanki gibi eşi Mümtaz Mahal (Ercümend Banu Begüm) de eşlik etmişti. Mümtaz Mahal, 14. çocuklarını doğururken öldü.(1631)Şah Cihan, eşinin ölümünden sonra 2 yıl yas tuttu. Artık devlet işlerine ilgisini kaybeden hükümdar, teselliyi sanat ve mimaride buldu. Eşinin ölümünün ertesi yılı 1632’de Taç Mahal’in temeli atıldı.

taç mahal avlusu

Efsaneye göre yapımı bittikten sonra, türbe işçilerinin kolları aynı yapıttan bir tane daha yapılmaması için kesilmiştir. Bugün Hindistan’ın en fazla turist çeken bölgesi. Ancak çevresinde oluşan çarpık yapılaşma, bu tarihi yapıtın geleceğini tehdit ediyor. Bulunduğu şehrin bir çok noktasından açıkça görülebilen Taç Mahal, Türk-İslam Mimarisinin en önemli yapıtları arasında yer almaktadır.
Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe, Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu Begüm’ün doğum sırasında ölümü üzerine, onun anısına yaptırılmıştır.(Çocuk doğururken ölen kadınların kutsal olduğuna inanılır.)

taç mahal hakkında

Yapının mimarları; Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi, eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul’dan davet edilmişlerdi. 1632’de inşasına başlanan eser, 20 yıl sonra 1652’de tamamlanmıştır.
Tac Mahal’in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmıştır. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmış ve 1648 yılında tamamlanmıştır.

taç mahal hikayesi

Kubbe üzerinde altınlı bir alem vardır. Türbenin beyaz mermerden 4 minaresi vardır. Anıtın dört yanına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmıştır.
İnşaatta çok sayıda ustanın da yanı sıra, günde 20 bin işçinin çalışmasıyla türbe 1643 yılında, çevresinde ki avlu ve yapılar 1649’da bitirildi. Tac Mahal, 20 yılda 1652’de bütünüyle tamamlandı.

taç mahal içi

Agra ilinin dışında Yamuna ırmağının kıyısında, 305 x 580 metre ölçülerinde dikdörtgen avluda yer alan Tac Mahal, dört cephesinin ortalarında 33 metre yüksekliğindeki taç kapılarıyla 75 metre yüksekliğindeki anıt kubbeyi çevreliyor.
İç mekanı örten 30 metre yüksekliğindeki alt kubbeyle üst kubbe arasında türbe mekanı kadar ölü hacim var.

taç mahal nedir

Mümtaz Mahal ve Şah Cihan’in sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir. Şah’ın ve eşinin asıl lahitleri ise, en alt katta bulunmaktadır.

taç mahal nerede

Tac Mahal’in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.

taç mahal resim

Romantik görünüşü ile herkesi büyüleyen, Doğulu Batılı birçok ünlü yazar ve şaire ilham kaynağı olan Tac Mahal, mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünür.
Tac Mahal, 1983’ten bu yana UNESCO’nun Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.

taç mahal resimler taç mahal resimleri taç mahal taç mahalin içi

 

 

kaynak

Bir önceki yazımız olan Dünya Mimarilerinden Muhteşem Yapılar başlıklı makalemizde dünya mimarileri, en güzel mimari yapılar ve mimari yapı resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konunun Etiketleri:

dünyanın 7 harikasıtac mahal icitac mahal iç görünümümuhteşem mermer yapılartac mahal ıc goruntulerıtac mahal hikayesi kısataç mahal neredetaç mahal hikayesiTac Mahal görsellerdünya mimarilerinden muhteşem yapılar,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.