Engellilere Özel Ev Tasarım Önerileri

1092

engelliler için ev tasarım planı önerileri nasıl olmalı ne yapılmalı

engelliler için evler

 

Kimi zaman ev veya başka bir tasarım planlarken engelli vatandaşlarımızın olduğu hiç aklımıza gelmiyor. Halbuki onları da düşünmek ne kadar duyarlı bir davranış olur. Hem onlara da yaşama sevinci kazandırırız. Bizler de dekorsaati.com olarak sürekli ev tasarımı sunduğumuz misafirlerimize bu makalemizi engelli vatandaşlarımıza ayırmak istedik. Evde nasıl bir düzenleme yapmak gerektiğini her ayrıntısı ile sizlere sunacağız. Buyurun hep birlikte harika bir tasarıma nasıl imza atılır görelim.

Mutfak:
Tezgah ve mutfak mobilyası önünde manevra alanı 140×70 cm olmalıdır. Böylece kimseye ihtiyaç duymadan, tezgah önünde işlerini yapabilirler. Tezgah genişliği en az 55 cm olmalı ve tekerlekli sandalye ile altına girilebilecek yükseklikte olmalıdır.

Kapılar:
Kimsenin yardımı olmadan açılabilecek hafiflik ve kolaylıkta olmalıdır. Bedensel engellinin sık kullanacağı kapılar, duvarın ön yüzünden 20 cm geride olmalıdır.

Halı ve zemin kaplamalar:
Halı kullanılacaksa, fırça tüylü ve kalın olmamalıdır. Tekerleklerin rahatça hareket edebileceği halılar seçilmelidir. Ayrıca seramik ve fayans gibi yer kaplamaları, kaygan olmayan malzemelerden seçilmelidir.

Merdivenler:
Merdiven kolları düz olmalıdır. Merdivenin korkuluk olmayan tarafına, kavranması kolay, kaygan olmayan ve çapı 0.40 cm olan küpeşte koyulmalıdır.

Aydınlatma:
Özellikle merdiven ve rampalar, aydınlatmada dikkat edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Işık çok göz alıcı olmamalı ve gölgeler oluşturmamalıdır.

Banyo:
Ev içinde özürlü kişiye ait bir banyo olması en uygunudur. Ancak buna imkan yoksa, mevcut tuvaleti özürlü kişinin kullanabileceği şekilde düzenlemek gerekir.
Tekerlekli sandalye ile klozet cepheden veya yandan ulaşılabilecek alana sahip olmalıdır. Ayaklı klozet yerine duvara monte edilen klozet tercih edilmelidir. Klozetin yanındaki duvara, sabit 3-4 cm çapında yuvarlak borudan yapılmış bir kol monte edilmelidir.

Diğer detaylar:
Anahtar, sigorta, elektrik prizi gibi aparatlar, zeminden en az 90 cm ve en fazla 140 cm yükseklikte olmalıdır. Bunlar için ideal yükseklik 1 metredir. Yeterli sayıda ve uygun yükseklikte olmaları, kullanıcı açısından önemlidir.

 

kaynak

Bir önceki yazımız olan Kale Çelik Kapı Modelleri başlıklı makalemizde çelik kapılar, kale çelik kapı ve kale çelik kapı bayileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konunun Etiketleri:

engelliler için ev tasarımıengelliler için yapılan tasarımlarengelliler için ev modelleriev tasarım önerileriengelliler için oda tasarımı nasıl olmalıdırENGELLİLERDE EV DÜZENLEMESİ İÇİN ÖNERİLERengelliler için yapılabilecek tasarımlarengelli evi nasıl olmalıengelli ev tasarımlarıduyma engelliler İçin ev tasarımı,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.