Dekorasyonda Renklerin Psikolojik Etkileri

1759

Dekorasyonda renkler, dekarosyonda kullanılan renklerin anlamı, renkleri insan psikolojisi üzerindeki etkileri, Renklerin anlamı, dekorasyonda renklerin önemi, renklerin anlamları, renklerin dünyası

Evimizi dekore ederken evin iç dekorasyonunda kullandığımız renklerin insan psikolojisi üzerinde ne gibi etkileri olduğunu hiç düşünmeyiz. İnsan yaşadığı doğanın bir parçasıdır. Doğada bulunan her olay bizi direkt veya en dolaylı olarak etkiler. Doğada bulunan renkler insanın varoluşundan beridir kişiye göre değişkenlik gösterir. Herkesin beğendiği ve kendisini bulduğu bir rengi vardır. Kişi o renge bağlıdır. Aldığı giysilerde, kullandığı arabada, ayakkabı seçerken eli hep kendi psikolojisini yansıtan renklere gider. O insanın üstüne giydiği elbiseden onun ruh halini anlamak mümkündür. Evlerimizde kullandığımız boya renklerinin anlamını ve insan üstünde ne gibi etkileri olduğunu görünce evinize bahar gelecek bana göre ve hatta iddia ediyorum hayata bakış açınız değişecektir. Jotun boyanın araştırmasına göre evlerimizde kullandığımız renkler, renk tonları ve renklerin anlamları ile ilgili görselleri ve konu hakkındaki bilgileri dekorsaati.com ekibi olarak sizler için hazırladık.

Sarı

Sarı güneş ışığının ve altının rengidir; varlığı, yaşamı, zekayı, arzuları ve ruhsal gelişimi simgeler…

Sarı Renk Tonu ve Anlamı

Sarı Renk Tonları ve Anlamı

Büyük yaratıcıların, idealistlerin ve bilim adamlarının genellikle favori rengi sarıdır. Sarının insan psikolojisi üzerindeki pozitif etkileri bilinmektedir; sarı güneşin rengidir ve onu simgeler, güneşin parlaklığı ve kişinin yaşamının parlaklığı arasında güçlü bir bağ kurar. Sarı, kişilerin öz güvenlerini doğru orantıda etkilediği gibi, yazı ve sıcağı anımsatan, insanlara mutluluk veren bir renktir.Parlaklığıyla dikkat çekici olduğu kadar, sarı, geçiciliğin de simge rengidir. Bu yüzden dünyadaki taksilerin ortak rengi sarıdır.Pozitif etkileri çoğunlukta olmasına rağmen, koyu sarı kıskançlığın ve ihanetin rengi olarak da bilinir.

Kırmızı

Cesur, Enerjik, Tutkulu Kırmızı …

kırmızı

Kırmızı Renk Tonları ve Anlamı

Aşkın, öfkenin, gücün, tutkunun ve tehlikenin simge rengidir. Kırmızı çok sevilen, çok dikkat çeken ve çok sık kullanılan bir renktir. İnsan psikolojisi üzerinde canlandırıcı, heyecan verici ve kışkırtıcı bir etkisi vardır. Bazı çalışmalar, kırmızı rengin yoğun olduğu ortamlarda insan vücudundaki enerjinin %10’unun harekete geçtiğini savunur.
Kırmızı, mutluluğu temsil eder ve iştah açar. Bu yüzden gıda firmalarının oldukça sık kullandıkları bir renktir. Kan basıncını yani tansiyonu etkiler, bu nedenle özellikle hedef kitlesini gençlerin oluşturduğu firmalar logolarında kırmızı kullanmayı tercih ederler. Benzer şekilde spor arabalar da çoğunlukla hep kırmızı renktedir.
Titreşimi yüksek olduğu için dikkat çekici bir renktir. Bu nedenle uyarı ve tehlike işaretlerinde sıklıkla karşımıza çıkar.
Yaymış olduğu enerji ve dinamizm melankoli ve üzüntüyü yok etmeye yardımcıdır. Çalışma şevkini arttırır, tembelliğin karşıtıdır.
Kırmızı iç dünyaya olan ilginin dağılmasına ve bu ilginin dışarı doğru yönlenmesine yardımcı olur, fakat çok yoğun kullanılması sinirlerin fazla gerilmesine neden olabilir. Bu nedenle yoğun kullanıldığı alanlarda kırmızının enerjisini dengelemek için mutlaka tamamlayıcı rengi ile birlikte kullanılmalıdır.

Mavi

Mavi, gökyüzü ve denizin simge rengidir ve onlar gibi insan psikolojisi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

mavi

Mavi Renk Tonları ve Anlamı

Yeşil

Eski çağlardan beri bir çok sosyal grubun, baharı, doğadaki hareketleri ve bereketi simgelemek için kullandıkları simge renktir.

yeşil

Yeşil Renk Tonları ve Anlamı

Yeşilin insanlar üzerindeki etkisi tartışılmazdır. Doğanın verdiği güven, huzur ve yaratıcılığı insanlara yansıtır. Ev dekorasyonu sırasında kumaşlı eşyalarda, duvarlarda veya herhangi bir şekilde kullanılan yeşil renk ve tonları, sizin doğaya ve canlı çiçeklere olan ihtiyacınızı tatmin edebilir. Yeşilin yarattığı sükunet duygusu ise okullarda ve kütüphanelerin duvarlarında bu rengin seçilmesinde büyük rol oynar.
Ayrıca yeşil, umudun, barışın ve özgürlüğün rengidir, bu yüzden de bir çok ulusun bayrağında yer alır. Açık yeşilin ferahlatıcı ve steril duygusu yaratan bir etkisi vardır, bu yüzden hastanelerin duvarlarında veya temizlik ürünlerinin ambalajlarında sıkça kullanılır.Yeşil, sarı ile karıştırıldığında, dostça ve davetkar bir hava yaratırken, mavi ile karıştırıldığında ise ferahlık ve serinlik duygusunu perçinler.

Turuncu

Turuncu, güneşin renklerinden biridir ve enerjiyle doludur. Turuncu, kırmızının enerjisi ve sarının mutluluğunu biraraya getirir.

turuncu

Turuncu Renk Tonları ve Anlamı

Turuncu yeniden doğuşun ve yeni başlangıçların simge rengidir. Maddi olmayan ancak manevi zenginliği temsil eder. İçinde barındırdığı enerjiyi insanlara yansıtır ve paranoya ve depresyon gibi psikolojik bozuklukların tedavisinde kullanılabilir.
Sosyalliği artıran bir renktir, özellikle üniversite, okul gibi kurumların kantinlerinde kullanılabilir. Kırmızı gibi iştahı artırıcı etkisi de vardır.
Duvarınızdaki turuncu renk size güneşi hissettirir, sıcak bir ortam yaratır ve içinizi enerjiyle dolduran bir terapi halini alır.
Enerji ile ilgili bir çok materyal ve eylem de turuncu renkle belirtilir.

Mor

İmparatorların ve olağanüstü güçleri olduğuna inanılan din adamlarının rengi olan mor, yüceliği, gücü ve lüksü temsil eder.

mor

Mor Renk Tonları ve Anlamı

Mor, renk spektrumunun 7. ve son rengidir, bu yüzden özel bir renktir ve genellikle farklı ve bireysel bir stili yansıtır. Kendine güvenin ve egonun rengi olan mor, tarih boyunca ihtişam ve lüksün son basamağı olarak kullanılmıştır. Birçok kraliyet ailesinin rengi mordur ve morun kullanımı mistik bir yücelik getirir ve metafizik gücü simgeleştirir. Astrolojinin ve alternatif bilimlerin temsili rengidir. Konsantrasyonu arttırır ve böylece meditasyon için de uygun bir ortam sağlar.
Eflatun seçilmiş ve mükemmelliyetçi bir renktir, seçilmişler içindir. Zeka düzeyinizi arttırır.
Tarih, yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, bilinçaltında insanları korkuttuğu saptanmıştır.

Bir önceki yazımız olan 2013 Yazlık Ev Dekorasyonu başlıklı makalemizde 2013 yazlık ev dekorasyonu, en güzel yazlık ev tasarımları ve ilginç yazlık ev tasarımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konunun Etiketleri:

dekorasyonda renklerin psikolojik etkileriyeşil sarı iç cephe boyasısarı duvar boyasıturuncu renginin psikolojik etkileridekorasyonda renklerEV DEKORASYONUNDA RENKLERİN ANLAMIsarının tonları duvar boyasıturunçgil etkisi ev dekorasyonundaevde renklerin anlamıdekorasyonda sarı renk tonu,3 thoughts on “Dekorasyonda Renklerin Psikolojik Etkileri

 1. gulsah aras

  merhabalar
  ben guzellık salonu acacagım ve ne renk yapacagım konusunda kararsız kaldım bana bu konuda yardımcı olabılırsenız cok sevınırım
  sımdıden tesekkurler

  Yanıtla
  1. Admin Yazar

   Sayın Gülşah Aras,
   Öncelikle yeni açacağınız bu güzellik salonunun size huzur ve mutluluk getirmesini dekorsaati.com ekibi olarak gönülden diliyoruz. Gelelim sorunuzun cevabına açacağınız güzellik salonu genellikle ön camları dışardan görünmeyecek şekilde resimler veya perde ile kapalı olduğundan güneşi tam anlamı ile almaz. Size önereceğimiz renk sarının tonlarından biridir. sarı güneşin rengidir ve onu simgeler, güneşin parlaklığı ve kişinin yaşamının parlaklığı arasında güçlü bir bağ kurar. Sarı, kişilerin öz güvenlerini doğru orantıda etkilediği gibi, yazı ve sıcağı anımsatan, insanlara mutluluk veren bir renktir. Sarı renk boya yaptınız ama bitmedi bunu doğru bir renk ile kombin etmeniz gerekir. Sarıya yakışacak renk güzel bir yeşil renktir. İki renk birbirini çok güzel tamamlar. Mobilyalarınız ve koltuk takımlarınızı açık yeşil bir renk seçebilirsiniz ve güneş ışığını tam anlamı ile yansıtmak için bazı duvarlarda ayna kullanın. İyi geceler dileriz.

   Yanıtla
 2. sena k

  merhaba ben tasinicam ve kendi odam olacagi icin ne renke boyasam bilmiyorum 15 yasindayim ve sinavlarim olacak bu sene ondan rahatlatici ve hatirlamama yardim olacak renk isterim.yardimci olabilirseniz seveinirim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.