Boya Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

803

Boya seçerken dikkat edilecek hususlar, boya seçimi, boya nasıl seçilir, boya seçmenin püf noktaları, boya seçerken nelere dikkat edilir, boya renkleri nasıl seçilir, En güzel boya seçimi, en şık boya seçimi, boya fikirleri, boyanın insan üzerindeki etkileri, boya seçiminde ışık sistemi, boya renk seçimi nasıl olur

Boya Renk Seçimi

Boya Renk Seçimi

Evimizi yeniden dekore etmek istiyoruz ve hangi renk boya seçeceğimizi, boyanın insan üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir, çocuklarımızın odalarından kız çocuğuna veya erken çocuğuna hangi renk boya almalıyız, alçak tavanlı bir odayı nasıl daha ferah gösterebiliriz tüm bu soruların ve buna benzer bir çok sorunuzun cevabını vermek üzere dekorsaati.com ekibinin sizlere hazırladığı bu konuyu paylaşmak istiyoruz.

Banyo ve mutfaklarda hangi renkler tercih edilmelidir?
Banyolarımız genellikle çok geniş olmayan küçük alanlardır. Bu sebeple bu mekanları geniş ve ferah gösterecek açık ve orta tonlara yakın renkleri öneririz. Beyaz, krem, kirli beyaz, kırık beyaz banyolar için en uygun renklerdir, çünkü temizliği ve sağlığı çağrıştırırlar. Ayrıca mavi, yeşil, turkuaz, mavi-yeşil renklerinin çok açık ve açık tonlarını da banyonuzda kullanabilirsiniz. Mutfak dinlenilecek bir yer değildir. Bu sebeple hareket arttırıcı renkler hedeflenerek, renk kataloğunun sıcak renkleri tercih edilebilir. Uçuk Sarılar, yeşilin canlı tonları, turuncu ve açık tonları gibi. Bu renkler dikkatli ve hazır olma duygularını uyandırır, yaratıcılığı destekler.

Banyo Boya seçimi

Banyo Boya seçimi

Banyo Boya seçimi

Banyo Boya seçimi

Yatak odalarında hangi renkleri tercih etmeliyiz?
Yatak odaları uyku mekanları olduğu için dinginlik veren yumuşak renkleri ve tonlarını seçmek en ideali olacaktır. Açık pembe ve tonları, açık mavi ve mavinin tonları , açık mor ve lila tonları huzur ve dinginlik veren renkler olduğu için uykuya dalmanızı kolaylaştırıcak renklerdir. Sorulara dön >>Çocuk odaları için hangi renkleri kullanmalıyız?

Klasik olarak tercih edilen kız çocukları için pembe, erkek çocukları için mavi renklerdir. Ancak burada önemli olan nokta çocukların daha huzurlu olmasını sağlayacak pastel tonların tercih edilmesi hususudur.

Yeşil ferahlığın ifadesidir. Özgüveni güçlendirir, umut vericidir. Özgüveni düşük, depresif çocuklar için çok uygun bir renktir. Bej, kahve ve gri toprak tonlarına ait gruplardır. Bu renkler hiperaktif ve enerjisi dolu çocuklar için idealdir. Onlara gevşeme, sıcaklık ve konfor sağlar.

Mavi güven, huzur ve bilgelikle bağdaştırılır.çocuğunuzun sinirlerinin yatışmasına yardımcı olur ve iyi bir gece uykusu uyumasını sağlar.

Mavi Renk Yatak Odası Dekorasyonu

Mavi Renk Yatak Odası Dekorasyonu

Kız çocuk Odası Dekorasyonu

Kız çocuk Odası Dekorasyonu

Pembe Yatak Odası Dekorasyonu

Pembe Yatak Odası Dekorasyonu

Renk insan psikolojisini etkiler mi?
Uzmanlar rengin insan psikolojisi üzerinde olumlu ya da olumsuz pek çok etkileri olduğunu tespit etmişlerdir. İşte bu yüzden de renk seçimi çok önemlidir. Örneğin çok fazla kırmızı kullanmak insanda öfke duygusu uyandırır, siyah depresiftir, ancak mavinin açık tonları yeşil tonları doğayı çağrıştırdığından dinginlik verir.

Huzur Veren Boya Renkleri

Huzur Veren Boya Renkleri

Rengi hangi ışık altında seçmeliyiz?
Renk seçimi yaparken renge mutlaka day light dediğimiz gün ışığı altında bakmak gerekir. Çünkü gün ışığı altında renk orjinaline en yakın haliyle görünür. Daha sonradan hayal kırıklığı yaşamamak için renk seçimlerinin mutlaka gün ışığı altında yapılması gerekiyor.

Boya Renk Seçimi

Boya Renk Seçimi

Işık rengi etkiler mi etkilerse nasıl etkiler?
Işık rengi kesinlikle etkiler. Renk farklı ışık kaynakları altında farklı görünecektir. Doğal olsun yapay olsun ışığın kaynağı ve miktarı seçtiğiniz rengi ve dolayısıyla rengin siz ve eviniz hakkında yansıttıklarını etkileyecektir. Camlarınızın büyüklüğü, evinizin güney veya kuzey cepheye bakması, beyaz veya sarı ışık veren aydınlatmalar kullanmanız rengi farklı algılamanıza neden olur. Örneğin florasan ışık mavi ve yeşil tonları daha ortaya çıkarırken, kırmızı, turuncu ve sarı renkleri matlaştırabilir.

Boya Üzerinde Işığın Etkileri

Boya Üzerinde Işığın Etkileri

Renk seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Renk seçerken odanın geniş mi dar mı, tavanı yüksek mi alçak mı, kuzeye mi bakıyor güneye mi, aydınlık mı karanlık mı soruları çok önemli. Dar ve alçak tavanlı mekanları açık renklere boyarsanız olduğundan daha ferah görünecektir. Kuzeye bakan odalar için sıcak renkleri tercih etmelisiniz. Yine karanlık mekanları daha aydınlık ve sıcak göstermek için açık ve sıcak tonlar en ideali olacaktır.

Boya Rengi Seçme

Boya Rengi Seçme

Odalarda farklı tonları nasıl kullanabilirim?
Öncelikle mobilyalara ve perdelere uyacak genel renk tonunu belirledikten sonra bu rengin bir kaç ton koyusuyla bir duvarı boyayabilr, geri kalan duvarları da seçtiğiniz renk ile renklendirebilirsiniz. Böylelikle mekanınıza hareket katmış, monotonluktan kurtarmış olursunuz.

gungoren-boya-alci-kartonpiyer-isleri tavan_boyasi_nasil_yapilir

Bir önceki yazımız olan En Güzel Müstakil Ev Modelleri başlıklı makalemizde 2013 müstakil evler, en güzel müstakil ev modelleri ve en güzel müstakil evler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konunun Etiketleri:

ev boyası modellerien guzel cocuk odasi boyasi rengi kiZ cocukboya seçiminde dikkat edilecek hususlarkırık beyaz duvar rengiboya seçerkenev d ekorasyon baymada dikkat edilecek hususlaryatak odalarına hangi renk boya olurboya secerken nelere dikkat edilirboya rengi nasıl seçilmeliBOYA SEÇME,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.