Niş Duvar Dekorasyon Modelleri (eski-yeni)

397

Niş ne demektir?  (Niche ne demektir)
Fransızcadan dilimize geçmiş bu kelimeyi son zamanlarda oldukça sık duymaya başladık.Peki niş, niche ne demektir.Niş kelime anlamı olarak inşaat sektöründe duvarlardaki küçük oyuklar için kullanılan bir sözcüktür.Niş kelimesi dilimizde ayrıntı, daha özel olan alan anlamında kullanılmakta. Niş’in ilk defa kaçıncı yüzyılda kullanıldığı bilinmemekle birlikte tarihten günümüze kadar insanların yaşam alanlarının iç ve dış mimarisinde ve dekorunda kullandığını görüyoruz. Eski çağlarda nişler duvarlar taş veya toprağın sıkıştırılarak, saman ile karıştırılarak elde edilen (kerpiç) duvarların örülmesi sırasında evin iç tarafında kalacak şekilde nişler bırakılırdı. Özellikle yatak odalarının baş uçlarına bırakılan nişler su, şarap veya herhangi bir eşyasını koyma amacı ile kullanılırdı. Eski cami veya kiliselere açılan her pencerenin tam karşısına gelen duvarda pencere ebatının aynısı nişler bırakılırdı. Camide ve kilisede oturanların tamamına bu nişler sayesinde seslere eko yaptırarak duymaları sağlanırdı. (örnek: Deyrulzafaran Manastırı – Mardin)

Eski Tarihi Nişlerden örnekler

Tarihi Niş modelleri (2) Tarihi Niş modelleri (3) Tarihi Niş modelleri (4) Tarihi Niş modelleri (5) Tarihi Niş modelleri (6)     Tarihi Niş modelleri (11) Tarihi Niş modelleri (12) Tarihi Niş modelleri (14)

Modern Niş Örnekleri

Günümüzde bu nişler alçıpan ve alçı köşe profilleri kullanılarak daha modern ve insanların ihtiyaçlarına cevap verebilen ürünler olarak kullanılmakta. Televizyon köşesi, kütüphane, bibloluk, duvar rafları ve iç dekorasyonlarda nişler sıkça kullanılmakta. Evinin dekore etmek isteyecek olanlar bizimle mail veya aşağıda yorum yazarak iletişime geçtiklerinde yardımcı olabiliriz.

 

Bir önceki yazımız olan İç Cephe Boyalarında Renkler (Filli Boya 2013-2014 Renkleri) başlıklı makalemizde 2013 duvar renkleri, 2013 iç cephe renkleri ve duvar renkleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konunun Etiketleri:

niş modelleriduvar niş modellerialçıpan niş modelleriduvarda niş modellerinis yapiminiş duvarnis örneklerinis modelleri 2014niş modelleri 2013köşe niş modelleri,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Lazzoni’den Muhteşem Masa Modelleri

lazzoni muhteşem masa modelleri çeşitleri tasarımları şekilleri fiyatları resimleri örnekleri en güzel yeni sezon 2013 Odanıza, salonunuza hatta mutfağınıza bile...

Kapat