Epoksi boya nedir? Epoksi kaplama nerelere uygulanır?

373

Epoksi boya nedir?

Su, asit ve birçok sıvıya karşı ve ayrıca dış etmenlere karşı dayanıklı olan ve bu dayanıklığını uzun süre boyunca kaybetmeyen kimyasal bir kaplama malzemesidir. Epoksi ilk defa Almanya da 1939 yılında Farben Endüstrie tarafından bulunmuş kalsiyumu yapıştırma gücü ile tıp sektöründe ve dişçilik sektöründe uzun süre kullanılmıştır. Zamanla çok güçlü bir mukavemet özelliği fark edildikçe inşaat sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Son zamanlarda epoksi inşaat alanında onarım esnasında meydana gelen çatlakların doldurulmasında, Boya ve astar olarak, yüzey kaplama ürünü, zemin kaplama ürünü olarak kullanılmaktadır.

Epoksi kaplama nerelere uygulanır?

Her türlü kimyasal ve fiziksel etkilere karşı mükemmel dayanım göstermesi, her türlü metal ve beton yüzeyde rahatlıkla kullanılabilmesi epoksi boyanın en belirgin özelliklerinden biridir. Epoksi boya son kat asit ve baz gibi kimyasal maddelere maruz kalan metal ve beton yüzeylerde, liman ve sanayi tesislerinde metal yüzeylere rahatlıkla uygulanır. Epoksi son kat boya vurulmadan önce epoksi astar kullanılması gerekir. Epoksi boyası çok iyi bir havalandırması olan ve maske ile uygulanması gereken bir boyadır. Dekorsaati.com ekibi olarak sizler için incemiş olduğumuz epoksi boya ve kullanım alanları ile ilgili görselleri de paylaşmak istedik.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sprey Boya Renkleri ve Fiyatları (Sprey Boyama Sanatı) başlıklı makalemizde ahşap sprey boya, akçalı sprey boya fiyatları ve casati sprey boya hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konunun Etiketleri:

epoksi boyaepoksi boya nediroda kapı modellerien luxs yatak odalariepoksi boya uygulamasıepoxy boyaepoksi boya uygulamalarıepoksi boya nerelerde kullanılırepoksi duvar boyasıyer sürme epoksi boya,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
2014 Zebra Perde Modelleri

Perde modellerinde geçtiğimiz yıllardan bu zamana kadar birbirinden farklı ve değişik perde tasarımları ortaya çıktı. Bunlardan da en çok beğenilen...

Kapat