Dikkat ! Ev Dekorasyonunda Yapılan 5 Hata

200

ev dekorasyonu hataları, ev dekorasyonu nasıl yapılır, ev dekorasyonu, en güzel ev dekorasyonları, ev dekorasyonu hataları, evde yapılan yanlışlar, yanlış ev dekorasyonları, yanlış ev dizaynları, ev dizaynı nasıl yapılır, doğru ev dekorasyonları, doğru ev dekorasyonu nasıl yapılır, 2014 ev dekorasyonları ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Sizler için büyük hatalar sayılmayabilir. Ama ban kalırsa evinizi bu 5 yanlışı düzelterek daha düzenli ve güzel bir hale getirebilirsiniz. Dekorsaati.com olarak bu yanlışları sizlere açıklayarak ev dekorasyonunuzu düzeltmek istiyoruz. Buyurun isterseniz şimdi de tek tek bu yanlışların neler olduğunu görelim ve yanlışlarımızı düzeltelim.

1) Doğal Işık Kaynaklarını Önemsemek: 

Öncelik olarak gün ışığına değinelim. Doğal ışık kaynağımız tabi ki güneştir. Sabahları eve güneşin girmesi çok iyi olacaktır. Pencereleriniz için kalın perdeden kesinlikle kaçınmalısınız. Tabi koyu renkli perdeleri de tercih etmek yanlış olur. Çünkü koyu ve kalın perdeler eve güneş ışığının girmesine engel olur. Böylelikle eviniz gün ışığından faydalanmadığı için buradan bir kaybınız olur. Ayrıca rustik perde kullanımı da genel anlamda tercih edilmez. Çünkü evinizde kullandığınız perdenin boyu ne kadar yüksek ve açık renkte olursa eviniz o kadar ferah görünür.

Aşağıdaki resmimiz de yanlış perde kullanımına bir örnektir.

rustik perde modelleri

2) Duvar Renginizi Mobilyalardan Önce Seçin:

İkinci yanlışlardan biri de mobilyalardan önce duvar renginin belirlenmesidir. Yani aldığınız mobilyaya göre renk seçimi yapmaktır. Bu tamamen yanlış bir tercihtir. Çünkü duvar boyası renkleri evin büyüklüğüne ve gün ışığının içeri girdiğinde ki görünüme göre belirlenen bir özelliktir. Bu yüzden öncelikle duvar renginizi belirledikten sonra bu renge uygun mobilyalar tercih edilmelidir.

Aşağıdaki resim yanlış renk ve mobilya seçimine örnektir.

yanlış duvar rengi seçimleri

3) Her Duvara Bir Mobilya Yanaştırmayın:

Bulduğunuz her duvar boşluğuna bir mobilya veya oturma gruplarından birini yanaştırmak kesinlikle yanlıştır. Bu dekorasyon türü genelde çok sık tercih edilip uygulansa da en çok yapılan yanlışlar arasında yer alıyor. Bunun için öncelikle amacınızı belirlemelisiniz. Sizlere 2 örnek vermek istiyorum. Bunlardan biri sohbet etmek amaçlı yapacağınız dekorasyon. İkincisi ise rahat rahat televizyon izlemek için yapılan dekorasyondur. Eğer ki karşılıklı sohbet amaçlı kullanacağınız bir oda istiyorsanız koltuklarınızı karşılıklı olarak dizayn etmelisiniz. Ama siz televizyon izlemek amaçlı kullanacaksanız da koltuklarınızı L şeklinde dizayn etmelisiniz. Bunun en iyi görünümü bu şekilde olur.

Aşağıdaki resim yanlış mobilya dizaynına bir örnektir.

yanlış mobilya dizaynı

4) Özellikle Göze Çarpan Bir Odak Noktası Tasarlamanız Gerekir:

Öncelikle eviniz büyük ise bunun için bir şömine kullanmanız güzel bir odak noktası yaratmakta çok iyi olacaktır. Ancak eviniz küçük ise bu odak noktasını aksesuarlar ile de gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin küçük evler için bir heykel veya tablo gibi aksesuarlar güzel bir odak noktası olacaktır. Küçük evler için kesinlikle birden fazla odak noktası seçilmemesi gerekir. Böyle bir yanlış gözü yorar ve evin düzensizliğini de arttırır.

Aşağıdaki resim Odak noktası için çok doğru uygulanmış bir örnektir.

şömineli ev resimleri

5) Gereksiz Mobilya ve Aksesuarlardan Uzak Durun:

Gelelim evde yapılan son ve en önemli yanlışlardan birine. Çoğu evde yapılan en önemli yanlışlardan biri de gereksiz mobilyalar ile evi donatıp birbirleri ile uyuşmayan ve alakasız aksesuar tercihinde bulunmaktır. Öncelikle mobilya seçimi yaparken odanızın büyüklüğünü yani ebatını göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Eğer küçük bir odaya büyük mobilyalar alırsanız odanızı çok sıkışık ve dar gösterir. Bu hiç hoş bir görüntü olmaz. Bu yüzden odanızın ebatına göre küçük ve fonksiyonel bir o kadar da konforlu mobilyaları tercih etmelisiniz.

Mobilya kadar aksesuarlar da evinizi iyi veya kötü gösterir. Bu sizlerin tercihine bağlıdır. Birbirlerinden alakasız ve çok fazla sayıda aksesuar tercih ettiğiniz takdirde eviniz çok dağınık ve bir o kadar da düzensiz bir hale girebilir. Bu yüzden tercih ettiğiniz mobilyaların uyumuna göre şık ve sade aksesuarlar tercih etmelisiniz.

Aşağıdaki resim yanlış aksesuar seçimine bir örnektir.

gereksiz aksesuar kullanımı

Bir önceki yazımız olan Jakuzili Yüzen Tekne (Hidromasaj küvetli Tekne Dekorasyonu) başlıklı makalemizde en güzel banyolu tekne, en güzel jakuzili tekne ve Hidromasaj küvetli Tekne Dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konunun Etiketleri:

ev dizaynı nasıl yapılıryanlış mobilya seçimievde yapma dekorasyonevde yapılan dekorasyonlarevde yanlış ışıklandırma hatalarıevde hata resimleevde dekorasyon yapmaev dekorasyonunda yapılan hatalarev dekorasyonunda yapılan 7 hataev dekorasyonunda yapilan 5 hata,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Çok İlginç Bir Bina Tasarımı (Eriyen Bina)

mimari yapılar, ilginç binalar, ilginç bina tasarımları, eriyen bina, paristeki ilginç bina, fransanın evleri, modern mimari yapılar, ilginç resimler ile ilgili...

Kapat